Jak se čistí psí zuby
K čistění se používají výhradně takové pomůcky, které jsou určeny pro psy. Speciální psí zubní kartáček se nasazuje na prst, psí pasta neobsahuje velké množství fluóru nebo enzymatický zubní gel.Jsou také různé enzymatické plátky nebo tyčinky vhodné na čištění psích zubů. Psovi opatrně otevřeme tlamu a zuby čistíme pozorně ze všech stran, přičemž největší pozornost věnujeme okolí dásní, na kterých se vytváří zubní kámen. Vyplachovat psovi tlamu není zapotřebí.Chrup psa je třeba pravidelně kontrolovat, a pokud se objeví zubní kámen, musí se nechat odborně odstranit.
Zubní plak a zubní kámen
Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak, který po čase vápenatí a v kombinaci se zbytky potravy vytváří zubní kámen. Ten je nejen zdrojem zápachu z tlamy zvířete, ale také vstupní branou infekce do celého těla. Pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může dojít i ke skutečně závažným onemocněním vnitřních orgánů, především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů.
Čištění zubního kamene
Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí problémy v dutině ústní, je vhodné na kontroly docházet častěji.
Malá plemena trpí zubním kamenem dokonce už od prvního až druhého roku života. Pokud se už u psa zubní kámen projevil, je potřeba jej odstranit. Zubní kámen už nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci psa, zuby těžce postižené je nutno vytrhnout.
Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, zejména z vnitřní strany zubu, kde se kámen nejvíce usazuje, pes je stresován, je zde nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. I anestézie má svá rizika, která však veterinář minimalizuje přípravou pacienta, správnou volbou typu anestézie podle věku psa, jeho celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně dvanáctihodinový půst a příjem tekutin ukončit hodinu před zákrokem, aby se zabránilo možnému vdechnutí případných zvratků.
Prevence vzniku zubního kamene
Po odstranění zubního kamene je vhodné dásně podle konkrétního stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním speciálním zubním kartáčkem a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Zatímco u lidí je denní odstraňování povlaku čištěním zubů ustáleným zvykem, málo majitelů čistí psům zuby pravidelně. Některé ordinace provádějí navíc bezprostředně po ošetření ultrazvukem tzv. zaleštění zubů (polishing), které chrání sklovinu a předchází další tvorbě zubního kamene.
Jako další prevenci zubního kamene je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, který je vyvinut přímo proti vzniku kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene, i hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.Většina zvířat potřebuje minimálně čtyřtýdenní období k tomu, aby si na čištění zubů postupně zvykla, někteří psi si čištění nenechají provádět vůbec.
Zubní kaz
U psů se nevyskytuje zubní kaz často, ale pokud se objeví, bývají postiženy především stoličky a špičáky. Kaz se projeví poškozením skloviny, postupně pak dochází k prohlubování procesu a infekci bakteriemi. U psa může dojít i k předčasné ztrátě zubů.
Příčinou zubního kazu je opět zubní plak. Kyseliny, které v něm působí, se zúčastňují rozkladných procesů, a v konkrétním místě rozpouštějí a poškozují spolu s enzymy sklovinu zubu.Dalšími možnými příčinami zubního kazu může být nedostatečný vývoj skloviny, poruchy metabolismu, poruchy činnosti žláz s vnitřní sekrecí, přítomnost mikroorganismů v dutině ústní, přítomnost zbytků krmení a abraze (otěr) skloviny.
To, jestli má pes zubní kaz, poznáme podle nadměrného zápachu z ústní dutiny i z neochotného přijímání potravy. Při silném poškození zubní skloviny dochází k rozkladu zuboviny a zub vypadne.
Zadržené mléčné zuby
Mléčný i trvalý chrup je založen v čelistech psa již při narození.
Mechanismus výměny mléčných zubů
Trvalý zub při svém prořezávání vyrůstá v místě zubu mléčného. Svým růstem tlačí uvnitř dásně na kořen zubu mléčného a zavírá kořenový kanálek, čímž zastavuje jeho výživu a usnadňuje jeho pozdější uvolnění.
Pokud však dojde k situaci, že trvalý zub při svém růstu v dásni nenasedá na kořen zubu mléčného a vychýlí se ze směru růstu, roste podél zubu mléčného nebo jinak ve špatném směru. Kořen mléčného zubu není narušen, zub trvalý vyrůstá v jiné pozici, než je žádoucí a dochází k tzv. zadržení mléčného zubu. Tato situace je nejčastější a nejproblematičtější u špičáků (C). Kdy vytrhnout zadržený mléčný zub a proč Většina extrakcí se provádí v celkové anestézii, neboť je nutné nejprve uvolnit kořen zadrženého zubu, který např. u špičáků mívá stejně velký kořen jako korunku. Pokud je však kořen mléčného zubu předchozím růstem trvalého zubu narušen, může jít i o velmi jednoduchý úkon. Plemena s problematickou výměnou chrupu Se zadrženými mléčnými zuby, především špičáky, se setkáváme u trpasličích plemen. Jsou to především: jorkšírský teriér, pražský krysařík, trpasličí jezevčík, srnčí pinč, trpasličí pudl, maltézáček a další zdroj-planeta zvířat a vetcentrum
Zadržení mléčného zubu řešíme extrakcí po 7 měsíci věku. Pokud však se trvalý zub neprořezává ve správném směru, přistupujeme k extrakci dříve, něž je trvalý zub zcela prořezán. Ten se rychle posune na uvolněné místo.
Problém zadrženého mléčného zubu však není pouze kosmetický. Ve vzniklém mezizubním prostoru, který je mnohem užší něž u normální dentice, zůstávají především zbytky potravy. Ty pak zapříčiňují mnohem rychlejší vznik zubního kamene, který je velkým problémem. Špatná pozice trvalého zubu může také způsobovat problematický skus a bolestivost při přijímání potravy.